Człowiek ze złotym pistoletem


„Człowiek ze złotym pistoletem” jest 9 filmem o przygodach Jamesa Bonda. W rolę 007 po raz drugi wcielił się Roger Moore. Premiera miała miejsce w grudniu 1974 roku. Film wyreżyserował Guy Hamilton. Budżet filmowy wyniósł 7 000 000 dolarów. Film trwa 125 minut.

obsada

Oprócz Rogera Moora w filmie zagrali między innymi: Christopher Lee (Scaramanga), Herve Villechaize (Malutki), Maud Andams (Andrea Anders), Bernard Lee (M), Lois Maxwell (Moneypenny), Desmond Llewelyn (Q), Clifton James (J.W.Pepper). Dziewczynę Bonda zagrała Britt Ekland (Mary Goodnight).

dziewczyna 007 – Britt Ekland

britt-ekland-00004

o filmie

Do kwatery MI6 zostaje przysłany złoty pocisk z wygrawerowanym napisem 007.Nadawcą może być tylko jeden człowiek-Francisco Scaramanga płatny zabójca nr 1 na świecie(za jedno zadanie żąda 1mln$). Bond musi odnaleźć Scaramangę nim ten zrobi to pierwszy.Udaje się do Macao, do Lazara, wytwórcy broni aby dowiedzieć się kto odbierze następną złotą kulę. Pocisk odbiera Andrea Anders, kochanka Scaramangi. Bond udaje się do kasyna gdzie siłą uzyskuje od niej istotne informacje.W tym samym kasynie zostaje zastrzelony Colthrope, ekspert ds. energii słonecznej. Podejrzany o zabicie jest przemysłowiec Hai Fat. Rezydujący we wraku statku M opowiada o urządzeniu Solex nad którym pracował Colhorpe. Bond udaje się do Hai Fata, udając Scaramangę (jego cechą charakterystyczną był trzeci sutek).Jednak Hai Fat zwietrzył podstęp.Bond zostaje ogłuszony. Budzi się w szkole walk wschodnich, skąd ucieknie potem motorówką, spotykając przy okazji szeryfa J.W. Peppera.W hotelu do Jamesa przychodzi Andrea, aby ostrzec o grożącym mu niebezpieczeństwie.Umawia się także na galę boksu aby tam przekazać mu Solex. Na miejscu Bond znajduje Andreę martwą, a Solex przechodzi z rąk do rąk. W końcu dostaje go Mary Goodnight, brytyjska agentka, którą Scaramanga porywa. Udaje mu się uciec do swojej kwatery położonej na jednej z malowniczych wysp na Morzu Chińskim.

ciekawostki

Zdjęcia do filmu kręcono w Iver Heath (Anglia, Wielka Brytania), Bangkoku i Thonburi, nad Morzem Andamańskim, na wyspie Phuket i Ko Tapi, Zatoką Tajlandzką i Phang Nga (Tajlandia) oraz w Hongkongu (Chiny).

Wyspa Ko Phing koło Tajlandii od czasu realizacji „Człowieka ze złotym pistoletem” w 1975 roku nazywa się Wyspą Jamesa Bonda.

Postać Nick’a Nack’a, którą grał Hervé Villechaize oryginalnie nazywała się Demi Tasse.

Zdjęcia do filmu kręcono od 18 kwietnia do 23 sierpnia 1974 roku.

Na początku rolę Scaramangi zaoferowano Jackowi Palance. Ostatecznie otrzymał ją jednak Christopher Lee.

Britt Ekland była przesłuchiwana do roli kochanki Scaramangi, lecz Guy Hamilton zaoferował jej rolę Mary Goodnight po tym jak zobaczył ją w bikini.

Wyspa, na której znajduje się kryjówka Scaramangi to Khow-Ping-Khan, która została również „wykorzystana” w innym filmie z serii – „Jutro nie umiera nigdy”.

Komentuj

Podobne strony: > > > > > > > > > > >
banner