Doktor No


„Doktor No”  jest pierwszym filmem o przygodach Jamesa Bonda. W rolę 007 w tym filmie wcielił się Sean Connery. Premiera miała miejsce w październiku 1962 roku. Film wyreżyserował Terence Young. Budżet filmowy wyniósł 1 000 000 dolarów. Film trwa 105 minut.

obsada

Oprócz Seana Connery’ego w filmie zagrali między innymi: Joseph Wiseman (Dr. Julius No), Anthony Dawson (profesor Dent), Eunice Gayson (Sylvia Trench), Bernard Lee (M), Lois Maxwell (Moneypenny). Dziewczyną Bonda w tym filmie była Ursula Andress (Honey Ryder).

dziewczyna 007 – Ursula Andress

ursula_andress_0054

o filmie

Na Jamajce ktoś porywa Strangwaysa – agenta CIA, zabija też jego pracowniczkę i niszczy radiostację.Zadanie zajęcia się ta sprawą M zleca Jamesowi Bondowi, dla którego ta misja ma być swego rodzaju wakacjami. Jednak jest inaczej. Na lotnisku w Kingston Bond jest obserwowany przez podejrzanego typa. Zabiera się z Jonesem,podobno przysłanym przez gubernatora, co okazuje się być potem nieprawdą. Gdy Bond chce się dowiedzieć, kto go naprawdę przysłał, ten popełnia samobójstwo. Na wyspie Bond spotyka Quarella.Quarell jest rybakiem, który często pływał ze Strangwaysem. Opowiada mu o niejakim doktorze No, o ludziach którzy zapędzili sie na jego wyspę i już niewrócili. Zabiera Bonda na podejrzaną wyspę.Tam 007 spotyka Honey Ryder,która przypłynęłą tam zbierać muszle. Wszyscy troje zostają namierzeni przez patrol doktora No. Quarell zostaje zabity a Bond i Honey złapani i przetransportowani do kwatery doktora No.Jest on członkiem oranizacji WIDMO. Chce przechwytywać rakiety wystrzeliwane z Cape Canaveral i zmieniać ich trajektorię lotu, aby zaszantażować Amerykan.Proponuje Bondowi przyłączenie się do organizacji, ten jednak odmawia i zostaje uwięziony. Bond kanałami wentylacyjnymi ucieka z celi więziennej a następnie uśmierca doktora No.

ciekawostki

Do roli Bonda w filmie zgłosiło się około 1000 kandydatów, w tym jeden, który naprawdę nazywał się James Bond.

Ian Fleming chciał, aby to jego kuzyn, Christopher Lee, zagrał agenta 007. Do roli Jamesa Bonda pod uwagę brani byli rownież: Trevor Howard, Rex Harrison, Richard Johnson, William Franklyn, Stanley Baker, Barry Nelson, Ian Hendry i Richard Burton. Ofertę wcielenia się w postać jako pierwszy dostał Cary Grant, a Steve Reeves i Patrick McGoohan odrzucili możliwość zagrania roli. Angaż ostatecznie otrzymał Sean Connery.

Na samym początku rolę Sylvii Trench zaoferowano aktorce Lois Maxwell, która zagrała jednak pannę Moneypenny.

Zdjęcia do filmu realizowano w Kingston, Ocho Rios, Falmouth, Port Royal i górach błękitnych (Jamajka), Londynie i Iver (Anglia, Wielka Brytania) oraz w Trynidadzie i Tobago.

Zdjęcia do filmu kręcono od 16 stycznia do 30 marca 1962 roku.

Komentuj

Podobne strony: > > > > > > >
banner