Goldfinger


„Operacja piorun” jest 3 filmem o przygodach Jamesa Bonda. W rolę 007 w tym filmie wcielił się Sean Connery. Premiera miała miejsce we wrześniu 1964 roku. Film wyreżyserował Guy Hamilton. Budżet filmowy wyniósł 3 000 000 dolarów. Film trwa 106 minut.

obsada

Oprócz Seana Connery’ego w filmie zagrali między innymi: Gert Frobe (Goldfinger), Harold Sakata (Oddjob), Bernard Lee (M), Lois Maxwell (Moneypenny), Desmond Llewelyn (Q), Shirley Eaton (Jill Masterton), Tania Mallet (Tilly Masterton), Martin Benson (Solo), Cec Linder (Felix Leiter), Nadja Regin (Bonita – tancerka flamenco), Michael Mellinger (Kisch), Bert Kwouk (Pan Ling), Austin Willis (Simmons). Dziewczyną Bonda w tym filmie była Honour Blackman (Pussy Galore).

dziewczyna 007 – Honour Blackman

honor-blackman-0006

o filmie

W Miami Beach James Bond spotyka swego kumpla z CIA Felixa Leitera,który opowiada mu o milionerze Auricu Goldfingerze,którego oba wywiady podejrzewają o przemyt złota.Goldfinger regularnie ogrywa w karty pewnego gościa.Okazuje się że Jill Masterson do której apartamentu udał się Bond podaje Goldfingerowi przez radio, jakie przeciwnik ma karty.Ktoś ogłusza Bonda.Gdy ten zbudzi się, znajdzie Jill martwą i pomalowaną złotą farbą.Bond kontynuje swoje dochodzenie.W tym celu udaje się do Genewy.Po drodze spotyka Tilly Masterson- siostrę zamordowanej Jill.Bond zostaje schwytany przez zbirów Goldfingera.Milioner próbuje zabić Bonda laserem, ale ten wyjawia mu,że zna plany jego operacji Wielki Szlem.W samolocie lecącym do Baltimore Bond poznaje Pussy Galore,lesbijkę pracująca dla Goldfingera. Goldfinger zaprasza do swojej rezydencji mafiosów z Chicago i Nowego Jorku.Wyjawia im szczegóły operacji Wielki Szlem. Chce napaść na Fort Knox, za pomocą niewidzielnego gazu paraliżującego Omega uśmiercić strażników i ukraść złoto. Bond przysłuchuje się rozmowie złoczyńców.Goldfinger uśmierca wszystkich mafiosów,jednego wysyła na „spotkanie z prasą”.
Rozmawiając z Bondem milioner mówi mu,że nie chce ukraść złota ale skazić je za pomocą ładunku jądrowego. W ten sposób kolosalnie wzrosła by wartość złota na rynkach światowych.

ciekawostki

Theodore Bikel brał udział w zdjęciach próbnych do tytułowej roli.

Producenci chcieli by rolę Goldfingera zagrał Orson Welles lecz był zbyt drogi.

Milton Reid starał się o rolę Oddjoba.

Zdjęcia były kręcone w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i w USA.

Sceny gry w golfa zostały nagrane w Stoke Poges Golf Club w Anglii, niedaleko Pinewood Studio. Teraz jest tam „Bar Jamesa Bonda”.

5 miesięcy zajęło Haroldowi Sakacie (Oddjob) opanowanie techniki rzucania śmiercionośnym kapeluszem.

mię i nazwisko Pussy Galore zostało „zapożyczone” od autentycznej osoby, Madame prowadzącej w latach pięćdziesiątych dom publiczny w Nowym Jorku.

Komentuj

Podobne strony: > > > > > > >
banner