Macallan zlicytowany za około 10 tysięcy funtów.


Za blisko 10 tys. GBP została sprzedana whisky którą pił James Bond podczas filmu Skyfall. Uzyskana z licytacji Kwota ma za zadanie wspomóc emerytowanych brytyjskich agentów.

Destylowany w 1962 r. i butelkowany w 1977 r. 15-letni Macallan był bohaterem jednej ze scen w filmie „Skyfall”. Gdy rozbija się szklaneczka trunku ustawiona na głowie zastrzelonej właśnie dziewczyny, Bond powiedział: „szkoda whisky”.

Whisky sprzedana została 17 kwietnia w londyńskim domu aukcyjnym za kwotę 9635 GBP co stanowi równowartość ponad 46 tys. zł. – To dużo, bo nie jest to whisky szczególnie stara – przyznaje Piotr Suchodolski ekspert od inwestycji alternatywnych z Wealth Solutions.

Nie jest jednak zaskoczony wysokością sumy. – Rekordowe kwoty płacone na aukcjach za butelki whisky nie są czymś wyjątkowym. Dla miłośników i kolekcjonerów tego trunku liczy się wiek, rocznik, jakość, uznanie ze strony krytyków, pochodzenie z topowych destylarni, rzadkość, unikatowość, czy okazja oraz sposób wprowadzenia na rynek – wyjaśnia ekspert.

Butelka ponadto była sygnowana autografami odtwórców głównych ról. Miłośników Jamesa Bonda zachęciły nie tylko autografy aktorów, ale również rok destylacji tej whisky: 1962. To właśnie w tym roku do kin trafił pierwszy film o przygodach agenta 007. Tym filmem był „Dr. No”.

Wpływ na ostateczną cenę miał również być cel, na który pieniądze z aukcji miały zostać przekazane. Twórcy filmu zadecydowali o tym, że cały dochód trafi do Rządowego Funduszu Łączności. Rządowy Fundusz Łączności pomaga finansowo byłym brytyjskim szpiegom, którzy pracowali dla agencji MI5, MI6 i GCHQ (Government Communications Headquarters).

Dużo wcześniej, producenci zadecydowali, że do byłych szpiegów trafią również dochody z brytyjskiej premiery „Skyfall”. Akcja łączy się z treścią filmu.

Filmowy James Bond przez całe lata gustował jedynie w martini z wódką, „wstrząśniętym, nie zmieszanym”. Na szkocką filmowy 007 przerzucił się dopiero w ostatnich odcinkach gdy rolę Bonda odgrywał Daniel Craig. W książkach Macallan jest ulubionym trunkiem Bonda.

Źródło: weekend.pb.pl

Komentuj

Podobne strony: > > > >
banner