Operacja piorun


„Operacja piorun” jest 4 filmem o przygodach Jamesa Bonda. W rolę 007 w tym filmie wcielił się Sean Connery. Premiera miała miejsce w grudniu 1965 roku. Film wyreżyserował Terence Young. Budżet filmowy wyniósł 5 600 000 dolarów. Film trwa 130 minut.

obsada

Oprócz Seana Connery’ego w filmie zagrali między innymi: Adolfo Celi (Emilio Largo), Luciana Paluzzi (Fiona Volpe), Philipe Locke (Vargas), Bernard Lee (M), Lois Maxwell (Moneypenny), Desmond Llewelyn (Q), Rik Van Nutter (Felix Leiter). Dziewczyną Bonda w tym filmie była Claudine Auger (Domino Derval).

dziewczyna 007 – Claudine Auger

claudine-auger-002

o filmie

Na zebraniu Organizacji WIDMO nr.2-Emilio Largo przedstawia błyskotliwy plan porwania bombowca Vulcan. Vulcan ma na pokładzie dwie bomby atomowe.Po ich kradzieży Largo chce zaszantażować państwa członkowskie NATO. Tymczasem Bond przebywa na urlopie w jednej z angielskich klinik.Jest tam także Francois Derval-pilot bombowca Vulcan. Zostaje zagazowany.Na jego miejsce pojawia się hrabia Lippe,który przeszedł operacje plastyczną aby się do niego upodobnić. Lippe kradnie bombowiec i ląduje nim w wodach przybrzeżnych na Karaibach.Tam Largo przejmuje głowice. Do Londynu dochodzi informacja o porwaniu samolotu.Na nagraniu z dostarczonej do Londynu taśmy WIDMO rząda 100 mln funtów okupu. Big Ben ma uderzyć trzy razy na znak zgody.Bond znowu będzie miał zajęcie.M sugeruje Bondowi spotkać się z Domino, siostrą zabitego pilota.Na Bahamach na jednej z plaż poznaje Domino.W kasynie pierwszy raz spotyka Emilio Largo.Bond chce się przyjrzeć jego jachtowi Disco Volante.Z rekonesansu ledwo uchodzi z życiem. Do hotelu odwozi go tajemnicza kobieta.Jest nią Fiona Volpe,agentka WIDMA.Będzie potem próbowała zabić Bonda.007 i Felix ze śmigłowca próbują znaleźć bombowiec Vulcan.Bond odnajduje samolot, już bez głowic w poblizu Golden Grotto.W swoim czasie informuje też Domino,o śmierci brata i co ma zamiar zrobić Largo. 007 płynie w miejsce gdzie Largo składuje bomby.Rozpoczyna się podwodna bitwa do której po chwili dołączają się amerykańscy płetwonurkowie. Bitwa kończy się zwycięstwem sił dobra.Jednak Largo ucieka na swój jacht.Tam w swoim czasie znajdą się też Bond i Domino.Po krótkiej szarpaninie między Bondem a Largo,Domino zabija Largo strzałą z harpuna.

ciekawostki

Na samym początku planowano, aby rolę Domino powierzyć Luciane Paluzzi. Została jednak ona obsadzona w roli Fiony Volpe.

Raquel Welch, Julie Christie, Faye Dunaway, Yvonne Monlaur, Gloria Paul i Maria Grazia Buccella były rozważane do roli Domino.

Burl Ives miał pierwotnie zagrać Largo.

Zdjęcia do filmu kręcono w Paryżu, Anet, Dreux (Francja), Nassau i na wyspach: New Providence, West Providence i Paradise Island (Bahamy), Iver Heath, Beaconsfield, Uxbridge, na torze Formuły 1 Silverstone Circuit (Anglia, Wielka Brytania), Miami, Ocala (Floryda, USA) oraz Oceanie Atlantyckim.

Zdjęcia do filmu kręcono od 16 lutego do 9 lipca 1965 roku.

Komentuj

Podobne strony: > > > > > > > >
banner