Pierce Brosnan


Pierce Brosnan jest irlandzkim aktorem urodzonym 16 maja 1953 roku. Jako James Bond wystąpił w czterech filmach.

Aktor urodził się w Drogheda, gdy był niemowlęciem, jego ojciec porzucił rodzinę. Pierce dorastał w małym miasteczku Navan. Gdy jego matka wyjechała do pracy w Londynie, wychowywany był przez dziadków. Brosnan wychował się w katolickiej rodzinie. W wieku 11 lat wyjechał z Irlandii i zamieszkał z matką i jej nowym mężem w małej szkockiej wsi Longniddry. Później przeprowadził się do Londynu i rozpoczął naukę w Elliot School. Gdy ukończył 16 rok życia postanowił zostać malarzem. Zapisał się do Central Saint Martins College of Art and Design. Po tym epizodzie znalazł się w Drama Centre. Brosnan przyznał, że aktorstwo było dla niego odskocznią do innego życia i sprawiało mu to ogromną satysfakcję.

Po ukończeniu w 1975 roku Drama Centre, pracował w York Theatre Royal. Jego kariera rozpoczęła się od filmu Długi dobry piątek. Brosnan przeniósł się do południowej Kalifornii. W latach 1982-1987 grał w Remington Steele, amerykańskim serialu telewizyjnym emitowanym przez NBC. Brosnan pojawił się w filmie sensacyjnym, Czwarty Protokół. Zagrał w nim Valeriego Petrofskiego, u boku Michael Caine. Kolejnymi jego filmami były: Kosiarz umysłówPociąg śmierciPani Doubtfire i Ofiara Miłości. W następnych latach rozpoczął przygodę z Jamesem Bondem.

Gdy Pierce grał w Remington Steele, Roger Moore postanowił skończyć z rolą agenta 007. Serial Remington Steele przestał być emitowany w NBC. Aktor dostał propozycje od Alberta Broccoli. Jednak w związku z pojawiącymi się przesłankami o wznowieniu emisji Remington Steele i umowami z tym serialem związanymi, musiał zrezygnować. Dzięki temu, w filmach W obliczu śmierci Licencja na zabijanie wystąpił Timothy Dalton. 7 czerwca 1994 roku, zapowiedziano, że w roli Jamesa Bonda zagra Pierce Brosnan. Irlandczyk dostał kolejną szansę na zostanie Jamsem Bondem. Aktor wystąpił w czterech filmach: GoldenEye, Jutro nie umiera nigdy, Świat to za mało i Śmierć nadejdzie jutro, miało to miejsce w latach 1995-2002.

Oprócz roli Jamesa Bonda, Brosnan od roku 1994 wystąpił w wielu filmach. Były to między innymi:  Marsjanie atakują! , Robinson Crusoe, Góra Dantego, Evelyn, Mamma Mia!, Twój na zawsze i Autor widmo.

Brosnan 27 grudnia 1980 roku wziął ślub z australijską aktorką Cassandrą Harris, co ciekawe, aktorka zagrała w filmie Tylko dla twoich oczu. Pierce miał z nią syna, Seana Brosnana urodzonego w 1983 roku. Jego syn również został aktorem. Cassandra Harris zmarła w 1991 roku. Od 2001 roku Brosnan jest w związku z Keely Shaye Smith. W sumie Brosnan ma trójkę dzieci: Seana (ur. w 1983), Dylana Thomasa (1997) i Parisa Becketta (2001). Irlandczyk został ambasadorem UNICEFu. Aktor jest mocno zaangażowany w różne działalności charytatywne. Angażuje się również w ochronę środowiska. W wolnych chwilach Brosnan zajmuje się malarstwem, jest to jedna z jego pasji.

Komentuj

Podobne strony:
banner