Polskie korzenie


From Russia With Love

Polskie korzenie ma stworzona przez Iana Fleminga postać jednego z głównych przeciwników agenta 007, Ernsta Stavro Blofelda. Szef organizacji terrorystycznej SPECTRE pojawia się w kilku filmach z serii: „Pozdrowieniach z Rosji”, „Operacji Piorun”, „Żyje się tylko dwa razy”, „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, „Diamenty są wieczne” i „Tylko dla Twoich oczu”.

Blofeld był Polakiem?

Miał on (według bondowskiego leksykonu) urodzić się 28 maja 1908 r. w Gdyni, studiować na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice (też Warszawskiej), a w 1933 r. rozpocząć pracę w Ministerstwie Poczt i Telegrafów. Ten mistrz intelektu i planów podbicia świata, pracując w Ministerstwie spełniał swoje niecne cele. Dzięki pozyskanym informacjom grał na giełdzie, a z upływem czasu zaczął sprzedawać informacje obcym wywiadom. Uciekł z kraju na długo przed 1 września 1939 r. –  był to dopiero początek jego przestępczego imperium. Stworzona przez niego organizacja SPECTRE, którą długo dowodził podejmowała się niebłahych zadań.

 

Polska obsada

W „Pozdrowieniach z Rosji” odnajdziemy inny akcent z Polską w tle -w  jedną z ról, Kronsteena, wcielił się polski aktor, urodzony w 1923 r. w Zgierzu Władysław Sheybal (zdjęcie)

Komentuj

Podobne strony: > > > >
banner