Roger Moore


Roger Moore przyszedł na świat w Stockwell (obecnie jest to część Londynu), 14 Października 1927 roku.  Jest angielskim aktorem, który najbardziej zasłynął z roli agenta 007.  Jest synem policjanta i gospodyni domowej.

Podczas Drugiej Wojny Światowej, został ewakuowany wraz z rodziną do miasteczka Holsworthy. Aktor uczęszczał m.in. do  College of the Venerable Bede którego nie ukończył(co ciekawe uczęszczał tu później również George Lazenby). W wieku 18 lat, został wcielony do służby wojskowej. Miało to miejsce już po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej.  Mniej więcej rok później (w 1946 roku) znalazł się w Royal Army Service Corps.  Był to korpus Armii brytyjskiej, zajmujący się transportem lądowym, morskim. Krótko przed wojną ukończył Royal Academy of Dramatic Art. Jest to brytyjska uczelnia wyższa, którą ukończyli również m.in. Lois Maxwell, Anthony Hopkins, Timothy Dalton oraz Sean Bean. Filmowym idolem Rogera był Stewart Granger.

Aktor

Moore już jako nastolatek zdobywał doświadczenie aktorskie. Początkowo, jego role ograniczały się do bycia statystą. W wieku 17 lat zagrał rzymskiego żołnierza w filmie Cesarz i Kleopatra. Grał w wielu serialach. W latach 50-tych występował jako model, wystąpił w wielu reklamach. Od roku 1958 Moore grał w amerykańskim serialu Ivanhoe. W między czasie zagrał również w „Mavericku”. Największą sławę przyniósł mu jednak serial „Święty” w którym zagrał Simona Templera który zajmował się okradaniem bogatych kryminalistów.

W roli Bonda

W sierpniu 1972, przyjął propozycję zagranie agenta 007.  Stał się tym samym najstarszym agentem 007. Rozpoczynał mając 45 lat, ostatni film został nagrany gdy Roger skończył 57.  Filmy z jego udziałem to:  Żyj i pozwól umrzeć(1973), Człowiek ze złotym pistoletem(1974), Szpieg, który mnie kochał(1977), Moonraker(1979), Tylko dla twoich oczu(1981), Ośmiorniczka(1983) i Zabójczy widok(1985). Agent 007 różnił się nieco w tych filmach od postaci przedstawionej przez Iana Fleminga. Zarzuca się, że w roli Moora było za dużo humoru. Na premierze swojego ostatniego Bonda powiedział:

„Cieszę się, że mogłem zagrać w siedmiu Bondach, co zabrało mi czternaście lat życia. Dla mnie to był dobry czas, znalazłem wielu przyjaciół”.

Nagrodzony

Podczas kręcenia Bonda występował również w innych filmach, trzy z nich rozgrywane były w Republice Południowej Afryki, Moore był z tego powodu mocno krytykowany przez przeciwników Apartheidu. Roger Moore wzbudza różne emocje, według niektórych osób, jest on najlepszym 007, według innych jednym z gorszych. Można znaleźć przeróżne opinie na jego temat. W 2004 Akademia Filmowa uznała Moore’a za najlepszego Bonda.

Po zagraniu w filmie Zabójczy widok, postanowił zrobić sobie pięcioletnią przerwę. Następnie zagrał w kilku filmach takich jak: Śniadanie do łóżka, Człowiek, który nie chciał umrzeć, Quest. Co ciekawe, we wszystkich dotychczasowych kontraktach filmowych, zwracał uwagę na dostawę kubańskich cygar, które uwielbiał. W 2009 roku oświadczył, że kończy swoją karierę aktorską.

Nazywam się Moore, Roger Moore

Aktor wydał swoją biografię My Word is My Bond (polska wersja:Nazywam się Moore, Roger Moore), w której opisuje swoje dzieciństwo w Londynie. Opisuje swoje początki kariery filmowej, pojawia się wiele zabawnych anegdot. Książka została napisana z dużą dawką humoru, przez co dobrze się ją czyta. Roger Moore wydał w 2012 roku również książkę, Bond o Bondzie w której omawia wszystkie filmy z cyklu, przedstawiając charakterystyczne postacie i elementy. Pojawiaja się opis swojego udziału w Bondzie, i historii jak do tego doszło, że stał się agentem 007. Książka wzbogacona jest również mnóstwem zdjęć.

Działalność

Aktor miał 3 współmałżonki: Van Doorn Steyn (1946-53), Dorothy Squires (1953-68), Luisa Mattioli (1969-96). Obecnie jest z Kristiną Tholstrup od 2002 roku. W 1993 roku u Rogera Moora zdiagnozowano raka prostaty, przez co przeszedł poważną operację.  Moore wspiera Partię Konserwatywną w Wielkiej Brytanii. Udzielił poparcia Davidowi Cameronowi wobec jego polityki względem Unii Europejskiej. W wieku 75 lat otrzymał tytuł rycerski od królowej brytyjskiej za swoją działalność. Należy wspomnieć również, że aktor angażuje się w akcje charytatywne pod patronatem UNICEFu. Do takiego działania skłonił go obraz biedy w Indiach, na który natknął się podczas kręcenia Ośmiorniczki. Ponadto walczy o humanitarne traktowanie zwierząt. Roger Moore prywatnie przyjaźni się z Seanem Connerym.

Komentuj

Podobne strony: > > > > > > >
banner