Sean Connery


Sean Connery jest pierwszym odtwórcą roli Jamesa Bonda. Aktor urodził się 25 sierpnia 1930 roku w Szkocji. Connery jest laureatem między innymi Oscara, Złotego Globu i BAFTA. Otrzymał Oscara za rolę drugoplanową w Nietykalnych. W roku 2000 otrzymał tytuł szlachecki.

Connery urodził się w szkockim Edynburgu. Jego matka była sprzątaczką a ojciec, kierowcą ciężarówki. Pierwszą pracą Conneryego, było rozwożenie mleka w wieku 9 lat. W wieku 13 lat zakończył edukację. Kilka lat poźniej, dołączył do Royal Navy, jednak później został zwolniony ze względu na problemy zdrowotne. Krótko był kierowcą ciężarówki, również przez dość krótki czas Sean zajmował się kulturystyką, co zaowocowało w 1950 roku, zajęciem trzeciego miejsca w konkursie Mister Universum. Szkot uwielbiał piłkę nożną. Grał w klubie Bonnyrigg Rose Athletic, jest to jeden ze starszych klubów piłkarskich, założony w 1890 roku. Co ciekawe, Connery by obserwowany przez ówczesnego menadżera Manchesteru United, Matta Busbyego. Ten był pod wrażeniem jego sprawności fizycznej i był gotów zaproponować mu kontrakt. Connery odmówił, bowiem uważał, że jest za stary na kariere piłkarską i wolał podążyć w stronę aktorstwa. Później powiedział, że była dobra decyzja.

W 1951 roku, aby zarobić trochę pieniędzy, postanowił pójść w stronę aktorstwa. Zaczął dużo czytać. W roku 1957, zagrał drobnego gangstera w No Road Back, wystąpił również w Tygrysy Wojny i kilka lat później w Najdłuższy dzień. Odegrał znaczącą rolę w filmie Anna Karenina dla BBC. Kariera Conneryego nabierała rozpędu. Wreszcie w 1961 roku wziął udział w castingu do roli agenta 007. Szkot w tym castingu pokonał Rogera Moora. Sean nie za bardzo pchał się do roli w filmach serii, nie chciał bowiem być kojarzony z jedną postacią, ale wiedział, że ta rola może znakomicie rozwinąć karierę dlatego nie zastanawiał się ani chwili. Konsekwencją tego był udział w pierwszych pięciu filmach w roli Jamesa Bonda. Zagrał w: Dr.No, Pozdrowienia z Rosji, Goldfinger, Operacja Piorun i Żyje się tylko dwa razy. Miało to miejsce w latach 1962 – 1967. Ian Fleming początkowo wątpił w Conneryego, uważał, że nie jest on odpowiednim człowiekiem do tej roli. Jednak po obejrzeniu Dr.No zmienił zdanie o Szkocie, był wręcz zachwycony jego grą. W 1969 roku, jego miejsce zajął George Lazenby, jednak na jeden film. Lazenby zagrał w „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości” Po tym filmie Connery powrócił do roli 007, zagrał w „Diamenty są wieczne”. Connery postanowił zakończyć przygodę z Jamesem Bondem. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy nie chciałbyć kojarzony z jedną postacią.

Przez kilka lat postanowił odpocząć od roli aktora, rekreacyjnie zajął się grą w golfa. Następnie zagrał w wielu filmach między innymi w:  Na skraju przepaści, Polowanie na Czerwony Październik, Nietykalnych, Szukając siebie i Lidze niezwykłych dżentelmenów. W 1981 roku zagrał w Nigdy nie mów nigdy, jest to nieoficjalna produkcja przygód 007 która jest remakiem Operacji Piorun. W wieku 80 lat postanowił, że nie zagra już w żadnym filmie.

Od 1975 roku, Connery jest żonaty z Micheline Roquebrune, wcześniej był w związku z australijską aktorką Diane Cilento z którą wziął ślub po nakręceniu Dr.No. Brat Seana, Neil również jest aktorem, jednak nie odniósł żadnych sukcesów.

Komentuj

Podobne strony:
banner