Timothy Dalton


Timothy Dalton urodził się 21 marca 1946 roku w Wielkiej Brytanii. Znany jest głównie z postaci Jamesa Bonda.

Jego ojciec był kapitanem w Special Operation Executive podczas Drugiej Wojny Światowej. W wieku 16 lat postanowił, że zostanie aktorem. Swoją karierę aktorską rozpoczął jeszcze jako nastolatek. W tym celu opuścił szkołę i w 1964 rozpoczął studia na Royal Academy of Dramatic Arts. Studia te ukończyło wielu znakomitych aktorów, między innymi Roger Moore, Anthony Hopkins czy Alan Rickman. Jest to jedna z najstarszych szkół teatralnych w Wielkiej Brytanii. Została ona założona w 1904 roku, uznawana jest za jedną z najbardziej prestiżowych szkół tego typu na świecie.

W roku 1968 zadebiutował w roli Króla Filipa, w dramacie Lew w Zimie. Kolejnym jego filmem był Wuthering Heights. Jego osoba była kilkakrotnie rozważana do roli Jamesa Bonda. Producenci zaproponowali mu rolę 007 już w roku 1968. Timothy odmówił, uważał, że jest za młody do tej roli. W końcu po wielu latach, wystąpił w dwóch filmach jako agent 007: „W obliczu śmierci” i „Licencja na zabijanie”. Stało się tak po tym, gdy Roger Moore zrezygnował z kolejnych filmów, ze względu na jego wiek. W tych filmach wziąć udział miał za to Pierce Brosnan, jednak on również nie mógł zagrać, przez umowy podpisane z Remington Steele. Tak więc rola przypadła Daltonowi. W 1987 roku,„W obliczu śmierci” odniósł niesamowity sukces na świecie. Doceniano grę Daltona, uważano, że ten Bond jest dużo lepszy od poprzednich, w których grał Roger Moore. Dwa lata później na ekranach pojawił się „Licencja na zabijanie”. Film ten zebrał również wiele pozytywnych recenzji, jednak nie miał takiego rozgłosu. Wpływ na to miało zapewne fakt, że w tym samym czasie na ekrany wyszedł Indiana Jones i Ostatnia Krucjata, Batman, czy Zabójcza Broń 2. Ze względu na słabą kampanię reklamową, film nie zarobił tyle ile oczekiwano. Timothy Dalton ogłosił, że nie wcieli się w rolę Bonda nigdy więcej. Zastąpił go Pierce Brosnan.

Po przygodzie z Bondem zagrał jeszcze w wielu filmach. Dalton ma jednego syna z Oksaną Grigorievą. Aktor jest fanem drużyny piłkarskiej Manchester City i często pojawia się na Etihad Stadium.

Komentuj

Podobne strony: > >
banner