Wrocław odwiedzi generał zwany Bondem


Miejsce zamieszkania? Tajemnica utrzymywana do dzisiaj. Sekretne tajemnice wojskowe Stanów Zjednoczonych? Zdobyte z pomocą polskiego wywiadu. Szpieg, który nigdy nie był szpiegiem. O kim mowa?

Polski generał brygady, oficer polskiego wywiadu cywilnego, a także… autor powieści z gatunku historii i literatury faktu. Sąd w Los Angeles skazał go na dożywotnie więzienie, żeby potem ułaskawił go sam prezydent Ronalda Reagana. Wymieniony na więźniów zza żelaznej kurtyny na moście Glenicke w Berlinie. Dokonał próby zwerbowania najsłynniejszego rosyjskiego szpiega w Polsce, Władimira Ałganowa.

22 marca Wrocław odwiedzi generał Marian Zacharski. Generał zwany też polskim Jamesem Bondem.

To właśnie Marian Zacharski miał wejść w posiadanie informacji na temat agenta „Olin”. Do czego to doprowadziło? Do upadku rządu Józefa Oleksego. W następstwie tych wydarzeń, w 1996 roku generał opuścił ojczyznę, której wiele lat służył. Niektórych tajemnic państwowych strzeże do dzisiaj.

Sięgaliście może po książkę „Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom” (wyd. 2009) – fascynującą autobiografię legendy polskiego wywiadu? Tym razem generał Marian Zacharski wydał „Kody wojny”, książkę opisującą dzieje niemieckiego wywiadu elektronicznego.

22 marca o godzinie 18:00 w salonie Empik Renoma odbędzie się spotkanie autorskie z generałem. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Komentuj

banner