Żyj i pozwól umrzeć


„Żyj i pozwól umrzeć” jest 8 filmem o przygodach Jamesa Bonda. W rolę 007 po raz pierwszy wcielił się Roger Moore. Premiera miała miejsce w czerwcu 1973 roku. Film wyreżyserował Guy Hamilton. Budżet filmowy wyniósł 7 000 000 dolarów. Film trwa 121 minut.

obsada

Oprócz Rogera Moora w filmie zagrali między innymi:  Yaphett Kotto (Kananga), Julius Harris (Tee Hee), Gloria Hendry (Rosie Carver), Bernard Lee (M), Lois Maxwell (Moneypenny), Clifton James (J.W.Pepper), David Hedison (Felix Leitner), Geoffrey Holder (Samedi). Dziewczyną Bonda w tym filmie była Jane Seymour (Solitaire).

dziewczyna 007 – Jane Seymour

jane-seymour-005

o filmie

W trzech miejscach świata giną trzej agenci zajmujący się sprawą niejakiego doktora Kanangi, prezydenta karaibskiego państewka. Bond jedzie do Nowego Jorku aby zająć się tą sprawą.Śledzi ludzi Kanangi po Nowym Jorku. CIA wyznacza mu do pomocy agentkę Rosie Carver. 007 płynie z nią na St.Monique, wysepkę Kanangi. Tam Rosie zostaje zabita.

Okazuje się, że była podwójna ągentką. Bond poznaje Solitaire, wróżkę Kanangi. Pozbawia ją zdolności przepowiadania przyszłości, w skutek czego Solitaire staje się nieprzydatna Kanandze. Zostają kochankami. Razem odkrywają gigantyczną plantację narkotyków. Solitaire zostaje złapana, potem również i Bond.

W Nowym Jorku okazuje się,że Pan Wielki i Kananga to ta sama osoba. Bond zostaje zawieziony na Florydę,gdzie służący Kanangi, oddaje go do dyspozycji głodnym aligatorom. Dzięki sprytowi Bond umyka z życiem. Potem kradnie motorówkę i ucieka po zatoce przed zbirami Kanangi. Bond ponownie jedzie na wyspę St.Monique. Tam zostaje uwięziony razem z Solitaire. Dzięki gadżetowi wydostaje się z więzów i zabija w finezyjny sposób Kanangę.

ciekawostki

Rolę Jamesa Bonda oferowano Seanowi Connery’emu za kwotę, jak na tamte czasy ogromną, pięciu i pół miliona dolarów. Connery jednak odmówił.

Diana Ross, Gayle Hunnicutt i Goldie Hawn były rozważane do roli Solitaire. Ostatecznie w postać tę wcieliła się Jane Seymour.

Robert Dix był dubbingowany przez Shane’a Rimmera.

Do roli Bonda byli brani pod uwagę John Gavin, Simon Oates, John Ronane, Michael McStay, Michael Billington, Burt Reynolds, Paul Newman i Robert Redford.

Zdjęcia były kręcone w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA), Slidell, Nowym Orleanie, na jeziorze Pontchartrain (Luizjana, USA), w Londynie (Anglia, Wielka Brytania) oraz w miastach Johnson Town, Leca, Hanover, Cornwall, Falmouth i na jeziorze Green Grotto (Jamajka).

Zarówno Moore jak i Seymour zachorowali na czerwonkę w trakcie kręcenia zdjęć na Jamajce.

Komentuj

Podobne strony: > > > > > > > > > >
banner